תזונה לפי סוג הדם

מאז אמצע שנות ה-90 דיאטות המתבססות על סוג הדם של הפציינטים החלו לצבור פופולריות ולעורר התעניינות. המקור של דיאטות אלו הוא נטורופת אמריקאי בשם פיטר ד’אדאמו. ב-1996 הוציא ד'אדמאו ספר בשם "אכול נכון לפי סוג הדם שלך". לפי תורתו של ד’אדאמו תזונת האדם צריכה להתבסס על סוג הדם שלו. מכאן שעל אנשים להימנע ממזונות מסוימים ולהעדיף לצרוך מזונות אחרים בהתאם לסוג הדם שלהם.

סוגי דם

את הדם נהוג לחלק לארבעה סוגים עיקריים: דם מסוג O, דם מסוג AB, דם מסוג A ודם מסוג B. ההבדל העיקרי בין סוגים אלו טמון בהימצאות או היעדרות של אנטיגנים (מולקולות שמעודדות יצירת נוגדנים) ונוגדנים מסוימים על כדוריות הדם ובפלזמה. בראש ובראשונה סוג הדם חיוני בכדי להתאים תורמים פוטנציאלים שכן ככלל אדם הזקוק לתרומת דם יכול לקבל אך ורק תרומה של דם הזהה לדם שלו. 

תזונה לפי סוג דם

תזונה מבוססת סוגי דם

על פי הדוגלים בתזונה מבוססת סוג דם, סוג הדם שלך קובע הרבה יותר מאשר מי יכול לספק לך תרומת דם. לפי גישה זאת אנשים צריכים לבנות את התזונה שלהם על בסיס סוג הדם שלהם. על פי ד’אדאמו, סוגי הדם התפתחו במקביל להתפתחות האדם והתזונה האופיינית לכל שלב היא התזונה המתאימה לסוג הדם שהתפתח בשלב זה, כך למשל:

  • סוג דם O – אדם בעל סוג דם O ניתן לאפיין כ"צייד". זוהי קבוצת הדם הקדומה ביותר שממנה התפתחו קבוצות הדם האחרות. אנשים בעלי סוג דם O זקוקים לחלבון רב ועליהם לצרוך בשר עוף ודגים ולהימנע מצריכה של חיטה, תירס ומוצרי חלב.
  • סוג דם A – אדם בעל סוג דם A יאופיין כ"חקלאי". על אנשים מקבוצת דם זו להימנע מצריכת מוצרים מן החי וצרוך כמויות גדולות של דגנים וירקות.
  • סוג דם B – ד’אדאמו מאפיין אנשים עם סוג דם B כ- "נוודים". לחברי קבוצה זאת יש מערכת חיסונית חזקה ומערכת עיקול גמישה. המזונות שעל חברי קבוצה זאת לצרוך כוללים מוצרי חלב דלים בשומן, בשר, פירות וירקות. כמו כן חברי קבוצה זאת צריכים להימנע מצריכה של חיטה תירס עגבניות ועדשים.
  • סוג דם AB – קבוצה זאת לא משויכת לשלב התפתחותי כלשהוא ומכונה "האניגמה". על אנשים בעלי דם מסוג AB להימנע מצריכת בשר ועוף ולצרוך כמויות גדולות של פירות ים, טופו ומוצרי חלב.

 

ביקורת על תזונה מבוססת על סוג דם

לאורך השנים נערכו מחקרים רבים במטרה לבדוק את התועלת של תזונה מבוססת סוג דם. יחד עם זאת מרבית המחקרים לא נעשו על פי מתודולוגיה סדירה ולכן אינם קבילים כמחקרים מדעיים שניתן להסיק מהן מסקנות חותכות. רבים מבקרים את השיטה וטוענים כי אין לה כל בסיס, מנגד יש לה גם תומכים שנשבעים בתוצאות החיוביות שמתקבלות משמירה על משטר תזונה בהתאם לסוג הדם.

בין אם מדובר בדיאטה קטוגנית, ים תיכונית או טבעונית, כל כמה שנים מופיעה לפתע דיאטה חדשה שסוחפת אנשים רבים המחפשים לשפר את איכות חייהם. בין אם אתם משוכנעים כי תזונה על בסיס סוג דם היא הדיאטה בשבילכם, היו זהירים, תקשיבו לגוף שלכם ופעלו במתינות, עם שיטת פעולה כזאת לא תוכלו לטעות.