שאלת התזונה הגדולה: האם צמחונות זה בריא?

   

בשנים האחרונות עולה המודעות וההיענות לתזונה צמחונית משיקולי בריאות. אנשים רבים מאמצים את התזונה הצמחונית והופכים אותה לחלק מחייהם בדרגות צמחונות שונות – החל מתזונה ללא בשר ועד לתזונה ללא מוצרים מהחי כולל ביצים ומוצרי חלב. מה ההמלצה, מה נכון ומה כדאי לאמץ בתזונה הצמחונית?

 

התזונה הצמחונית, כשמה, מבוססת על מאכלים מן הצומח ברובה, מרכז התזונה כולל ירקות, פירות, דגנים, סיבים, ויטמינים וחלבונים מן הצומח. לתזונה הצמחונית רמות צמחונות שונות המתחילות מתזונה נטולת בשר, חלק מן הצמחונים נמנעים גם מאכילת דגים והחלק אשר נוטה לטבעונות גם נמנע מאכילת מוצרים מן החי בדוגמת ביצים, מוצרי חלב ועוד.

ישנם שיקולים רבים לתזונה הצמחונית, אידיאולוגיה, דיאטה, רוחניות וגם בריאות נמנעת ביניהם. רבים מאוכלי התזונה הצמחונית בחרו בתזונה זאת למרות אהבתם לבשר ומטעמי בריאות בלבד.

מדוע טוענים שאכילת בשר אינה בריאה?

אכילת בשר אדום ומוצרים מן החי עלולה להיות עתירה בשומן רווי וכולסטרול. ישנם מחקרים אשר טוענים שאכילת בשר ומוצרים מן החי מגבירה את הסיכון לחלות בסוכרת מסוגים שונים, כמו כן גם את הסיכון למחלות לב, מחלות כלי דם ומחלות נוספות.

מנגד, התזונה הצמחונית, כוללת ערכים תזונתיים רבים חיוניים וטובים לכל אדם, ביניהם ויטמינים רבים, סיבים תזונתיים ומינרלים הנמצאים בסוגי הפירות והירקות השונים, בדגנים ובמאכלים מן הצומח.

מה כוללת התזונה הצמחונית?

התזונה הצמחונית כוללת קטניות, אגוזים וירקות אשר מעבר לכל יתרונותיהם הבריאותיים, הם גם משמשים בצורות שונות תחליפים לבשר ולגבינות. הצמחוניים נהנים מהמבורגרים ונקניקיות מהצומח ומתחליפי בשר שונים והטבעוניים מוסיפים לרשימה גם גבינות על בסיס אגוזים וסויה וללא מוצרי חלב כלל.

העולם התפתח, בימינו כמעט לכל דבר יש תחליף הולם. כולל מגוון מוצרי המזון השונים. בנוסף ישנן מסעדות רבות אשר התפריט שלהם בנוי על טהרת הצמחונות והטבעונות. מסעדות אלו מציעות אוכל טעים, טרי וייחודי, שגם מי שאינו נצמד לתפריט הצמחוני ואפילו חובבי הבשר, נהנים לאכול בהן לעיתים.

מה עליי לדעת לפני שאאמץ את התזונה הצמחונית?

אמנם התזונה הצמחונית עשירה בערכים חיוניים, בריאה וטובה לגוף. אך מנגד יש לציין כי התזונה הצמחונית דלה בברזל ובאבץ אשר נמצאים בעיקר בבשר ומי שנצמד לתזונה הצמחונית צריך להיפגש עם תזונאית ולבצע בדיקות ומעקב שלא חסרים לו ערכים בתפריט התזונתי. במידה וכן, ישנם תוספי תזונה רבים ופתרונות נגישים אשר יכולים לפתור את החוסר, או שהתזונאית תוכל להמליץ על תחליפים מהמזון הצומח.

נקודת בונוס: לא רק בריאה, גם מרזה!

אנשים אשר אימצו נכונה את התזונה הצמחונית ומקפידים על אכילה בריאה, נהנים גם מירידה במשקל.

חלק מאוכלוסיית הצמחונית, מאמצים את התזונה הזו כתפריט דיאטה לכל דבר והתפריט עושה את שלו ומוכיח את עצמו לטובה. על מנת ליהנות מתזונה צמחונית כדיאטה, יש להתייעץ עם תזונאית או דיאטנית שתוכל להבהיר עבורכם את התמונה בנוגע למה מומלץ לאכול וממה כדאי להימנע.

 

עוד על ויטמין D, קראו כאן