רעלת הריון- למה את צריכה לקרוא את הכתבה הבאה

היריון, מופלא וקסום ככל שיהיה, הוא תהליך אינטנסיבי ותובעני אשר דורש מהגוף משאבים רבים ועשוי להשאיר אימהות רבות מרוקנות מבחינת אנרגיה פיזית ואנרגיה נפשית. עם זאת, במרבית המקרים, מנוחה רבה עשויה לסייע ולאחר ההיריון מרבית הקשיים יעברו גם הם. לא כך המצב ברעלת היריון, מצב בו בריאותה ואף חייה של האם והעובר עשויים להיות בסכנה. מהי אם כן רעלת היריון ומה חשוב לדעת עליה? כתבה זאת תפרט את כל מה שחשוב שתדעו על רעלת היריון.

מהי בעצם רעלת היריון?

רעלת הריון היא הפרעה רפואית פתולוגית ומאופיינת בשלושה סימפטומים עיקריים: כמויות חלבון גדולות בשתן של האישה ההרה, עלייה בלחץ הדם של האישה ההרה והצטברות נוזלים ברחבי הגוף (בצקות). רעלת ההיריון מתרחשת בקרב 5% עד 7% מכל ההריונות וקיימת בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים שזהו ההיריון הראשון שלהם.

בדרך כלל הסימנים הראשונים לרעלת הריון מופיעים בשבוע ה-20 להריון וכוללים כאבי ראש, טשטוש בראייה, כאבי בטן, בחילות ועלייה חדה במשקל. רעלת היריון לא מטופלת עשויה לגרום לנזקים בכליות, נזקים בכבד, נזקים בריאות, להתקפי רעידות דמויי אפילפסיה, לעיוורון ואף למוות של האם ושל העובר.

הגורמים ודרכי הטיפול

מה גורם לרעלת היריון?

נכון להיום רעלת היריון היא מחלה אניגמטית וחוקרים רבים מנסים להתחקות אחר המנגנון שמוביל לתסמינים הקשים של מחלה זאת. אחת התיאוריות המקובלות גורסת כי מדובר בהשרשה לא מספקת של השליה, אם השליה נטמעת ברחם באופן שטחי מידי היא למעשה לא מקבלת מספיק דם. על מנת להתגבר על מגבלה זאת השליה עצמה מפרישה חומרים אשר מעודדים התפתחות של כלי דם. חוקרים רבים גורסים כי חומרים אלו מובילים למעשה למצב של רעלת הריון.

כיצד מטפלים ברעלת היריון?

הדרך הטובה ביותר לטפל ברעלת היריון הוא ליילד את האם. העיתוי בו הלידה תתבצע תלויה בבשלות של העובר ובמצבה הרפואי של האם. כל עוד מצבה הרפואי של האם יציב, מנטרים בקפידה את מצבה של האם ומטפלים בסימפטומים השונים למשל על ידי מתן תרופות למניעת פרכוסים ותרופות להורדת לחץ דם. במידה ונשקפת לאם סכנת חיים לעיתים אין ברירה אלא ליילד את העובר גם אם סיכויי ההישרדות שלו מחוץ לרחם נמוכים. במקרים שכאלו לעיתים יישקל מבעוד מועד לתת לעובר טיפולים אשר יאיצו את ההתפתחות שלו ויכינו את גופו ללידה

מי נמצאת בסיכון ללקות ברעלת היריון?

בדרך כלל נשים שזהו ההיריון הראשון שלהם נמצאות בסיכון מוגבר ללקות ברעלת היריון. כמו כן, יש מרכיב גנטי כלשהו ברעלת ההיריון ונשים בעלות קרובות משפחה שסבלו מרעלת היריון נמצאות אף הן בסיכון מוגבר. ברשימת הסיכון לרעלת היריון נכללות גם נשים צעירות מתחת לגיל 20, נשים בסוף שנות ה-30 לחייהם ומעלה, נשים שסובלות מיתר לחץ דם או בעיות בכליות, נשים אשר חולות בסוכרת ונשים אשר נמצאות בהריון מרובה עוברים.

האם יש דרך בה נשים בסיכון יכולות למנוע את רעלת ההיריון מבעוד מועד?

קיימים מספר מחקרים שמצאו כי נשים בקבוצות סיכון שקיבלו אספירין במינונים נמוכים סבלו מרעלת הריון בשכיחות נמוכה יותר בהשוואה לנשים בקבוצת סיכון  שלא קיבלו אספירין. טיפול כזה מתחילים בדרך כלל כבר בשבוע ה- 12 להיריון ולרוב הוא נמשך עד השבוע ה-37 להיריון, כלומר ממש עד הלידה. מחקרים אחרים הראו כי נטילת כמויות גדולות מאוד של סידן או של אומגה 3 נמצאו כיעילים למניעה של רעלת היריון.

רעלת הריון

למרות כל זאת חשוב לזכור כי לא מדובר בתרופות אשר יכולות להבטיח מניעה מוחלטת וכיום אין דרך ודאית למנוע רעלת היריון. עם זאת קימות דרכים לאבחן מוקדם כבר בשליש הראשון להיריון באמצעות שילוב מיוחד של בדיקות דם ובדיקות אולטרסאונד. גילוי מוקדם יכול להעלות את הסיכוי כי הטיפול ברעלת היריון יהיה אופטימלי.

רעלת היריון היא מחלה מורכבת למדי וחוסר מודעות וטיפול עלול לעלות לאם או לעובר בחייהם. מסיבה זאת חשוב להיות מודעים לסיכונים האפשריים ולהקדים להתייעץ עם רופא מומחה בכל מקרה של חשד לרעלת היריון.