קונדילומות בזמן הריון

קונדילומה היא אחת ממחלות המין השכיחות ביותר בעולם. המחלה באה לידי ביטוי באמצעות יבלות באיברי המין, אשר מופיעות כתוצאה מהידבקות בוירוס הפפילומה. תופעת ההידבקות והקונדילומה שכיחה בקרב נשים וגברים כאחד, וברוב המקרים מועברת בעת קיום יחסי מין. האם קונדילומה בזמן היריון מסוכנת? כיצד ניתן לטפל במחלה? כל הנתונים שחשוב לדעת, במאמר שלפניכם.

וירוס הפפילומה יכול לבוא לידי ביטוי בלמעלה מ-200 סוגים, כאשר חלק מהזנים יכולים לגרום לקונדילומה, חלק מהזנים יכולים לגרום לסרטן צוואר הרחם או סרטן פי הטבעת. הפעם לא נתמקד באפשרות של היווצרות תאים סרטניים כתוצאה מהווירוס, אלא מהופעת הווירוס והטיפול בו, אצל אישה בהיריון.

סימפטומים לקונדילומה אצל אישה בהיריון

באופן כללי, חשוב להבין כי לא תמיד מופיעים סימפטומים ו/או יבלות גם במשך שנים. כאשר כן מופיעים סימפטומים, הם עשויים לבוא לידי ביטוי באמצעות כאב מקומי, תחושת גרד, וייתכן גם דימום במהלך קיום יחסי מין. עדיין קשה לקבוע באופן חד משמעי אם ישנה החמרה של הקונדילומה בהיריון, אך בדיקות מראות כי הסיכוי להחמרת הקונדילומה בהיריון גבוה יותר.

האם הווירוס עובר ליילוד?

שאלה מצוינת. בדיקות שנערכו מראות כי ישנו סיכוי של פחות מאחוז אחד להעברת וירוס הפפילומה ליילוד, וכשזה קורה, רוב הסיכויים שהתינוק יחלה בקונדילומה במיתרי הקול. ככל הנראה נכון להיום, לא ניתן למנוע את העברת הוירוס לעובר / ליילוד, ועל כן יש לעשות את המקסימום לטפל בווירוס לפני הכניסה להיריון, מכיוון שקבלת טיפול לפני הלידה ואף לפני ההיריון בהחלט יכולים להקטין את הסיכוי להעביר את הווירוס ליילוד.

האם קונדילומה בזמן היריון מסוכנת יותר?

 

ברוב המקרים, הוירוס לא משפיע על האישה ההרה ועל התפתחות העובר, וכאמור נדיר שהיבלות יעברו במהלך הלידה לעובר, אך על מנת למנוע כאבים מיותרים ולחץ נפשי, חשוב לפנות לרופא נשים בהקדם, במיוחד בעת היריון.

חשוב לציין כי עד היום לא נמצא קשר בין וירוס הפפילומה להפלה, לידה מוקדמת או סיבוכים במהלך ההיריון, אך כאמור יש לעשות את המקסימום ולבצע בדיקה של צוואר הרחם בשלב מוקדם של ההיריון ולהסיר את היבלות.

קונדילומות בהריון

כיצד ניתן לטפל בקונדילומה?

במקרה של היריון, הטיפול ואפשרויות הטיפול הם פרטניים ומותאמים אישית לאישה ההרה, תוך התייחסות למיקום היבלות, לגודלן ולכמותן. עבור אישה שאינה בהיריון ניתן להשתמש במשחה, אך המשחות הללו אינן בטוחות במהלך היריון ואף אסורות לשימוש בהיריון. ניתן לבצע טיפולים אחרים כגון טיפול בלייזר, שימוש בחומצה מסוימת, הסרת היבלות בהליך כירורגי או צריבה בחנקן.

טיפול בקונדילומה אצל ד"ר גיא גוטמן

ד"ר גיא גוטמן, רופא מומחה בטיפול בקונדילומה, עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה, מציע במרפאתו הפרטית בתל אביב, טיפול ביבלות בלייזר, לנשים ולגברים, בדיסקרטיות וברמה הרפואית הטובה ביותר.