קוליטיס כיבית

הקוליטיס היא מחלה כרונית דלקתית, היא מופיעה אצל נשים וגברים כאחד בדרגות חומרה שונות ונפוצה בעיקר בקרב בני העשרה. אמנם אין תרופה למחלת הקוליטיס הכיבית, אך יחד עם זאת ישנן תרופות רבות אשר מקלות על הסימפטומים ומאפשרות ניהול אורח חיים נורמטיבי ונוח.

 

*מאמר זה אינו נכתב על ידי רופא

הקוליטיס כיבית תוקפת את המעי הגס בדרגות חומרה משתנות, מחלה זו הינה דלקתית וללא מרפא. יחד עם זאת, מדובר במחלה שאינה סופנית, ניתן לחיות עם הקוליטיס בשלום אם רק מקפידים על טיפול נכון ומסור.

הקוליטיס הכיבית הינה מחלה שכיחה בעיקר באירופה, היא תוקפת לרוב צעירים בני גילאי העשרה, אך לא רק, היא עלולה להופיע כמעט בכל גיל, כולל מבוגרים. הקוליטיס הכיבית שכיחה בקרב נשים וגברים כאחד.

הגורמים, הסימנים והתסמינים לקוליטיס

גורם להופעת מחלת הקוליטיס הוא אינו ידוע, מחקרים מצביעים על כך שהיא מופיעה בעקבות תגובה חיסונית בלתי תקינה אל מול רירית מערכת העיכול. ישנן סברות כי המחלה עלולה להופיע בעקבות גורמים שונים נוספים, ביניהם גם רכיבים משפחתיים, מצבי רוח ירודים, חרדה, סטרס, דיכאון ומתחים כאלו ואחרים.

הופעת התסמינים וחומרתן אינדיבידואליים בין אדם לאדם ותלויים בדרגת חומרת המחלה. מתוכם הסימפטומים הבולטים והשכיחים ביותר אשר עלולים להופיע, באים לידי ביטוי בשלשולים מלווי דימום, שלשולים ריריים, חולשה, כאבי בטן, דחיפות ביציאות ויציאות רכות, דמם רקטלי ועוד.

במקרים קיצוניים עלולים להופיע התסמינים בחריפות, דבר אשר יובילו לאנמיה במקרי הדמם השונים, לצורך באשפוז במקרים בהם נפגעים חלקים נוספים, לסיבוכים מערכתיים או סיבוכים במערכת העיכול. אך יש לציין כי במרביתם המכריע של המקרים מדובר בתופעות קלות שאינן גורמות לסיבוכים.

כיצד נדע שזה אכן קוליטיס? דרכי האבחון, הבדיקה הרפואית והטיפול

לאחר תשאול קצר על ידי רופא, אשר כולל שאלות על רקע משפחתי ומחלות קיבה וכמו כן, גם על משך זמן הופעת תופעות הלוואי עליהם מתלונן המטופל, יפנה הרופא את המטופל לבדיקות דימות לשיקול הרופא – בדיקות קולונוסקופיה, או לבדיקת סיגמואידוסקופיה, CT  ועוד.

כמו כן, יכול הרופא להפנות לבדיקות מעבדה בדמות בדיקת צואה, בדיקת רמת דלקתיות בדם, בדיקת חוסרים בברזל ובדיקות מעבדה נוספות. מטרת הבדיקות הללו היא לאבחן האם מדובר אכן בקוליטיס או שמא בטחורים, בחוסרים מסוימים, או במחלה אחרת אשר גרמה לתופעות עליהן התלונן המטופל.

ישנן תרופות רבות לטיפול בתופעות הקוליטיס, הניתנות בדרכים שונות, תכשירים, אנטיביוטיקה, תרופות ועוד. תרופות אלו נועדו על מנת לאפשר לחולה לנהל אורח חיים שגרתי ונורמטיבי. יש לציין ולהדגיש שאף על פי כך שמגוון התרופות רחב, הן אינן מרפאות מפני קוליטיס, אך יחד עם זאת מגוון התרופות מאפשר לרופא להתאים את התרופה התואמת לחולה, על פי חומרת הקוליטיס הכיבית ועל סמך פרמטרים נוספים.