ציטוטק – כך תוכלי להפסיק היריון בשלב מוקדם

ישנן מספר דרכים להפסיק היריון בשלב מוקדם (עד השבוע התשיעי) ואחת הדרכים היא באמצעות נטילת כדור הנקרא ציטוטק. על ההפלה באמצעות ציטוטק, כיצד זה מתבצע, מה תופעות הלוואי ומידע נוסף, בכתבה שלפנייך.

מה זה ציטוטק- CYTOTEC 200 MCG?

ציטוטק (הנקרא גם מיזופרוסטול), הינו אמצעי להפלה באמצעות נטילת כדור. האפשרות ליטול כדור לביצוע הפלה רלוונטי בשבועות המוקדמים של ההיריון בלבד, עד השבוע התשיעי, ונחשב לאחת הדרכים השכיחות והנפוצות, בעיקר בשל אי התערבות כירורגית וללא צורך בהרדמה.

 

כיצד מתבצע ההליך?

את הציטוטק נוטלים בשלב השני של הליך ההפלה באמצעות תרופה. בשלב הראשון יש ליטול את כדור המפיג'ין, נוטלים שלושה כדורים יחדיו, ולאחר כ-72 שעות, יש ליטול את הציטוטק, אשר ניתן גם כן ככדור לבליעה בפה.

התפקיד של הכדורים הוא לעצור את התפתחות הורמון ההיריון ולכווץ את שריר הרחם, כך שההיריון לא יוכל להתפתח, מה שיגרום להפלת העובר החוצה מהרחם ומהגוף.

בשלב לקיחת המפיגין המטופלת נשארת להשגחה למספר שעות, ולאחר מכן, עליה לשוב למרכז הרפואי וליטול את כדור הציטוטק, על מנת להשלים את הליך ההפלה. לאחר נטילת כדור הציטוטק, נשארת המטופלת להשגחה של מספר שעות נוספות.

חשוב להוסיף כי ניתן ליטול את הציטוטק לא רק באמצעות כדור דרך הפה אלא גם באמצעות טבליות וגינאליות. היתרון שלהן הוא שהן מפחיתות את תופעות הלוואי, החסרונות של דרך זו הם שקיים סיכון גבוה יותר לזיהום, ושהחומר בכדור משפיע לאט יותר על התהליך.

הפלות טבעיות: סוגים וסיווגים

ישנם מספר סוגים של הפלה טבעית, והם נחלקים לפי אופיים:

  1. הפלה נדחית – הפלה טבעית שבה שק ההיריון אינו יוצא מהגוף, למרות שההיריון פסק.
  2. הפלה מאיימת – מדובר בעיקר בחשש להפלה המתבטא בהתכווצויות בבטן וגימום ואגינלי.
  3. הפלה בלתי נמנעת – הפלה טבעית שמתרחשת לפני תום השבוע ה-20 להיריון. במקרים הללו, צוואר הרחם נפתח ומתרחשת יציאה של תוכן ההיריון.
  4. הפלה חלקית – מצב שבו תוכן ההיריון אינו יוצא בשלמותו מהרחם. במקרים הללו, חשוב להוציא את תוכן ההיריון באמצעות כדורים או גרידה תחת הרדמה מלאה.

איך מתכוננים להליך?

התכוננות להליך

חשוב לקחת בחשבון שלאחר ההליך תחושי כאבים והתכווצויות, דימום, וכדאי לאפשר לעצמך כמה ימים של מנוחה בבית, על מנת לתת לגוף להתחזק ולהחלים. חשוב לקחת בחשבון גם תנודות במצבי הרוח וירידת מתח נפשית שאת עשויה לחוש, בעקבות הפסקת פעולת הורמון ההיריון.

במידה של רגישות לאחד המרכיבים לתרופה, יש להיוועץ עם רופא/ה לפני נטילתה.

במהלך הדימום רצוי לקחת משככי כאבים מסוג אופטלגין או אקמול.

 

ציטוטק – כך תוכלי להפסיק היריון בשלב מוקדם

מה תופעות הלוואי של התהליך?

לאחר לקיחת הציטוטק, מתחיל דימום מכיוון שהעובר נפלט מהרחם, ומצב זה מלווה בכאבים והתכווצויות. הדימום נמשך בדרך כלל מספר שעות, ההתכווצויות עשויות להמשיך גם מספר ימים או שבועות, תלוי בכל אישה.

הגימום עשוי להמשיך אגב, גם לאחר היציאה מהמרכז הרפואי, אך ברמה פחותה יותר מהדימום הראשוני שלאחר נטילת הכדור. ניתן כמובן להיעזר במשככי כאבים.

תופעת לוואי נוספת לציטוטק יכולה להיות כאבים חזקים, כאבים דומים לכאבי מחזור, מכיוון ששרירי הרחם מתכווצים.

במידה ויש חום, ייתכן ומתפתח זיהום כלשהו, במקרה כזה יש להגיע לרופא בהקדם. ייתכן וההיריון לא הופל בשלמותו ותופעה זו עשויה לגרום לזיהוי, אשר יש לטפל בו מיידית.

סיום התהליך

לאחר תקופה של 14-21 יום, יש לבצע בדיקה אצל רופא נשים, על מנת לוודא שההליך בוצע במלואו והרחם בריא. גם אם מרגישה טוב וחזרת לתפקד באופן שגרתי, יש להיבדק אצל רופא נשים על מנת לוודא שהכל תקין.

לאחר סיום התהליך אפשר בהחלט להמשיך את החיים כרגיל, אין זה משפיע על כל ניסיון או רצון להיכנס להיריון בעתיד.

 

לעלון התרופה