נגיף הפפילומה- מה חשוב לדעת

לנגיף הפפילומה, ישנם כ-100 זנים, חלק מזני הפפילומה עוברים מעצמם מבלי שנדע שהיו, חלקם מתפתחים ליבלות ואילו חלק מהם, החלק המסוכן ביותר, עלול להתפתח למחלות קשות. ובכן, כמה הוירוס מדבק? ומה הסיכוי שנגיף הפפילומה יתפתח לסרטן צוואר הרחם, הרקטום, הלוע או למחלות אחרות קשות באיברי המין? כל התשובות ועוד.

 

*מאמר זה אינו נכתב על ידי רופא

שיעור ההדבקה של נגיף הפפילומה הוא גבוה מאוד ועומד על כ-80% מכלל הגברים והנשים הפעילים מינית. ישנם זנים רבים של נגיף הפפילומה, אך רק מעטים מהם עלולים לגרום לסרטן מזנים שונים – רקטום, לוע, צוואר הרחם ועוד.

באחוז גבוה ממקרי ההדבקות, נגיף הפפילומה יעבור לבד, לעיתים אפילו לא נדע שהנגיף היה קיים בנו. באחוזים בודדים, כ-10% מהמקרים, נגיף הפפילומה יתפתח למחלה קשה.
כמו כן, גם חלק מזני הפפילומה, יתפתחו ליבלות שאינן בהכרח ממאירות ואינן בהכרח טרום ממאירות. יבלות אלו נקראות קונדילומות והן מופיעות באזורי איבר המין הנשי, באיבר המין הגברי, או בחלל הפה.

איך ניתן למנוע את הופעתו של נגיף הפפילומה?

רבים נוטים לחשוב שקונדום יגן עליהם מפני וירוס הפפילומה, ובכן, לא בהכרח. קונדום ימזער את הסיכונים להדבק, אך הוירוס אינו מופיע בהכרח על איבר המין, לעיתים הוא מופיע באזורים מסביב לאיבר המין או בחלל הפה. כמו כן, הקונדום לא יוכל לשמור מפני הידבקות בוירוס מאזורים שהוא אינו מכסה.

אז מה כן?
ראשית, מומלץ להיבדק אצל הגניקולוג אחת לתקופה, בבדיקת פאפ (PAP) – משטח צוואר הרחם, על מנת לשלול חשש לנגיף פפילומה מהזן הסרטני או טרום סרטני.

שנית, ישנם חיסונים אשר מונעים הידבקות בזנים מסוימים – חלק קטן, אך הנפוץ ביותר, מתוך מאות הזנים של וירוס הפפילומה. חיסון זה מגן גם מפני הזנים אשר עלולים להתפתח לסרטן צוואר הרחם.

וירוס פפילומה

מהו החיסון ומפני אילו זנים הוא מחסן?

ישנם 2 סוגי חיסונים. האחד מגן מפני 4 זנים של וירוס הפפילומה, ביניהם גם הזנים אשר עלולים להתפתח לסרטן צוואר הרחם, הפות וסרטן פי הטבעת וכמו כן, הוא מחסן גם מפני הזנים אשר עלולים להתפתח ליבלות.

החיסון השני, מגן מפני 9 זנים – ארבעת הראשונים פלוס חמישה נוספים. ההמלצה היא להתחסן לפני קיום יחסי המין לראשונה, ובכך להיות מוגנים מבעוד מועד. אך גם אם החיסון יינתן לאחר מכן, הוא בכל זאת יהיה יעיל ואפקטיבי.

 

בשורה התחתונה – זהירות מונעת סכנה
קבעו תור לרופאת הנשים שלכן, התייעצו איתה בנושא בדיקת משטח צוואר הרחם (פאפ – PAP), כחלק מבדיקה שגרתית מומלצת. בנוסף, שאלו את רופאת הנשים שלכן על חיסונים מפני נגיף הפפילומה, התייעצו איתה בנושא והכי חשוב – אל תשארו אדישות.
וכמובן, נצלו את הביקור אצל רופאת הנשים שלכן לשאול את כל השאלות אשר מעניינות, מטרידות, מסקרנות או מדאיגות אתכן בנושא נגיף הפפילומה, הקונדילומות והמחלות השונות.