מעקב היריון – בשביל מה צריך את זה?

אנחנו מכירות את הנוהל – בהיריון הראשון מעקב היריון הוא בגדר כמעט קדוש וכל תנועה ופיפס קטן נרשמים ומתועדים. בהיריון השני זה יכול להיות פחות מדויק מבחינת הזמנים, בהיריון השלישי לפעמים גם טיפה פחות מזה. אז בואו נעשה סדר: מה עושים במעקב היריון ומדוע חשוב להקפיד עליו בכל ההריונות?

מה זה בכלל מעקב היריון ולשם מה צריך את זה?

מעקב היריון מורכב מסדרה של בדיקות מסוגים שונים, אשר נערכות לכל אורך ההיריון, ותפקידן לוודא שהעובר בריא ושלם, לגלות מומים במידה וקיימים, בשלב מוקדם, וכמובן לעקוב אחר בריאותכן. מי קובע מה כלול במעקב היריון? בעיקר משרד הבריאות ואיגודים מקצועיים נוספים. חלק מהבדיקות כלולות בסל הבריאות ולא צריך לשלם עבורן וחלקן לא. ברוב המקרים נילתן לכסות את העלות או את מרבית העלות באמצעות מנויים מתקדמים בקופת החולים (לדוגמא מושלם או פלטינום בכללית, מאוחדת שיא במאוחדת ועוד).

חשוב לציין שבדיקות ההיריון שמוגדרות על פי משרד הבריאות לא כוללות את כל מגוון הבדיקות, תמיד אפשר להעמיק ולבצע בדיקות נוספות במסגרת הציבורית והפרטית.

מדוע חשוב להקפיד על מעקב היריון, גם לאחר היריון ראשון?

בהיריון הראשון זה כבר ידוע, ברוב המקרים יש קלסר עם תיוקים של כל הבדיקות, הכל מסודר, רשמת לעצמך ביומן את מועדי כל הבדיקות שאמורות להתבצע, על מנת שתדעי לקבוע תור. בדקת עם חברות ומכרות מי הרופאים המומלצים ואת כולך התרגשות ורינה.

יש מקרים בהם בהיריון השני והלאה, לא תמיד אנו מקפידות להקפיד על מועדי הבדיקות, שכמו ששמתם לב, רובן בודקות את תקינות העובר ובעיקר בודקות האם יש מומים כאלו ואחרים שעשויים להתפתח אצל העובר.

מעקב הריון

אז מה הבדיקות שמוגדרות במעקב היריון?

לפני ההיריון – מומלץ מאוד לבצע בדיקות דם על מנת לאתר מחלות אשר עשויות לעבור בתורשה.

שבוע 6-12 – בדיקת דם ראשונה לספירת דם ובדיקת שתן

שבוע 6-12 – בדיקת אולטרסאונד כדי לקבוע את גיל העובר, כמות העוברים והתפתחות תקינה.

שבוע 10-12 – בדיקת סיסי שליה – בדיקת כרומוזומים של העובר ובדיקת מחלות גנטיות בעובר

שבוע 11-14 – בדיקת סקר שליש ראשון – בדיקת אולטרסאונד לגילוי מוקדם של מומים.

שבוע 13-17 – בדיקת סקירת מערכות מוקדמת – בדיקת מערכות העובר באולטרסאונד לגילוי מומים או חריגה במבנה העובר

שבוע 16-20 – בדיקת סקר שליש שני – בדיקת חלבון עוברי, ובדיקת מומים נוספת בעצבים ובאיברים נוספים של העובר.

שבוע 16 והלאה – בדיקת מי שפיר, כלולה בסל לנשים מעל גיל 35, או על פי המלצה של גנטיקאי גם לגיל מוקדם יותר. הבדיקה מאבחנת את הכרומוזומים של העובר ומחלות גנטיות.

שבוע 19-25 – בדיקת סקירת מערכות מורחבת – הבדיקה הבסיסית כלולה בסל, ניתן להרחיבה ולבצע באופן פרטי. גם כאן נעשית בדיקה לאיתור מומים במבנה העובר, או חריגות אחרות.

שבוע 24-28 – בדיקת ספירת דם לאבחון אנמיה ובדיקת סוכרת הריונית.

מעבר לכל אלו, פעמים רבות תתבצענה בדיקות אולטרסאונד נוספות, במהלך ההיריון ובעיקר מעקב בשליש האחרון, על מנת לוודא את תקינות התפתחות העובר ובריאות האם.

ולסיכום,

חשוב מאוד לבצע את כל הבדיקות בשבועות ההיריון המומלצים על פי משרד הבריאות, מכיוון שיש משמעות לאלמנט הזמן. רופאים ויודעי דבר מקצועיים החליטו להכניס את הבדיקות האלו לסל התרופות הממשלתי, ולא סתם. מעקב ההיריון שומר על בריאותך, מוודא שבריאות העובר מתפתחת כסדרה, וחשוב מאד להמשיך ולבצע את המעקב כהלכה, לרשום ביומן את כל הבדיקות בהתאם לשבועות, על מנת שתדעי לקבוע תור, ולשמור את כל הממצאים של מעקב ההיריון.

שיהיה בהצלחה!