מיתוסים על מחלות מין

כמו בכל דבר בחיים, גם בנוגע למחלות מין יש אינספור מיתוסים. הגיע הזמן לנפץ את חלקם. אז האם מותר לשבת על האסלה? האם גלולות למניעת הריון מגינות עלי מפני כלמידיה? האם ניתן להידבק גם במין אוראלי? והאם זה נכון שמחלות המין השונות פוסחות על נשים בזוגיות?

*המאמר אינו נכתב על ידי רופא

ישנם סוגים שונים ורבים של מחלות מין, חלקם דוגרים בשקט ואנחנו אפילו לא יודעים שהם קיימים, חלקם מועברים בדרכים שלא חשבנו ולעיתים, אנו נוטים להקל ראש בסיטואציות מסוימות ולהישען על מיתוסים כאלו ואחרים. בקיצור, תמיד טוב ללמוד משהו חדש. בואו לקרוא על 5 המיתוסים אשר נוטים להטעות אותנו בכל הקשור למחלות מין.

מיתוס מספר 1: אם תשבי על האסלה תדבקי במחלה.

אמנם ישיבה על האסלה הציבורית עלולה להוביל למחלות, להדביק בדלקות וזיהום. אך לא תידבקי במחלות מין במידה ותשבי על האסלה.

צריך לדעת להבדיל בין הנושא ההגייני לבין מחלות המיל השונות. אז שלא תביני לא נכון, אנחנו לא ממליצים לשבת ישירות על האסלה – באוויר או על מצע של נייר טואלט זה עדיף והגייני בהרבה. אך האסלה הציבורית היא לא זו שתדביק אותך במחלות המין השונות.

מיתוס מספר 2: אמצעי מניעה נגד הריון מונעים גם הידבקות במחלות מין.

הרעיון מאחורי אמצע המניעה, הוא למנוע מהאישה התעברות. אמצעי המניעה אינם מונעים מחלות מין מלבד קונדום אשר מבודד את איברי המין ואכן מגן וממזער את הסיכויים להידבק (גם קונדום אינו מונע במאת האחוזים הידבקות במחלות, אך הוא עושה עבודה נאמנה וטובה).

בין אם אתם יחד כבר תקופה ארוכה, ובין אם את מקיימת יחסי מין מזדמנים עם פרטנרים שונים (ואף על אחת כמה וכמה), על תסתמכי על הגלולות, על הנובה רינג, על ההתקנים ועל האמצעים למניעת הריון בהם את משתמשת. הקפידי על כך שהפרטנר איתו את מקיימת יחסי מין, משתמש בקונדום ומגן עליך ועל עצמו מפני הדבקות במחלות מין

מיתוס מספר 3: נדבקתי, החלמתי, אני מוגנת כעת.

ישנה מחשבה על כך שאם נדבקתי במחלת מין פעם אחת, לא אדבק בשנית. בעצם שאני מחוסנת מפני הידבקות – אז זו טעות.

בכל טפיל ובכל נגיף תוכלו להידבק מספר פעמים, מחלות המין לא פוסחות על מי שכבר נדבק בהן. הקפידו על קיום יחסי מין מוגנים גם לאחר שנדבקתם ועל אחת כמה ומכה אם נדבקתם לאחרונה ואתם במהלך טיפול תרופתי. אם רופאת הנשים המליצה על הימנעות מקיום יחסי מין – אז הישמעו להוראות הרופא עד סיום הטיפול.

מיתוס מספר 4: מחלת מין היא סופנית.

כמו שיש מחלות רגילות, שפעת ווירוסים שונים – כך גם מחלות מין. נכון, השם שלהן אמנם מבהיל, אך מרבית מחלות המין עוברות באמצעות טיפול תרופתי, חלקן (לדוגמת קונדילומות) לעתים גם עוברות מעצמן. כמו כן, ישנן גם מחלות קטלניות, מחלות בודדות ושכיחות לדוגמת HIV.

מיתוס מספר 5: מין אוראלי לא מדבק.

ישנן מחלות מין אשר נתפסות בחלל הפה. אז אמנם מין אוראלי פחות מדבק מאנאלי וממין וגינאלי, אך ישנה רשימה של מחלות אשר מדבקות גם כאשר מדובר במין אוראלי – זני הפפילומה, עגבת, זיבה, כלמידיה ועוד.