מחלות מין- כל מה שלא מספרים לנו

מחלות מין, כמו כל מחלה, עלולות להיות קשות מאוד ובעלות סיבוכים וסיכונים במקרה בו לא מבצעים את הטיפול הנכון. חלק ממחלות המין בעלות טיפול ולחלקן עדיין לא מצאו תרופה או טיפול תואם, אך מנגד, בחלק ממחלות המין ניתן  אפילו לטפל על ידי משחה או כדורים. המחלות עוברות ברובן בעת קיום יחסי מין וניתן להפחית את הסיכון להידבקות במחלות המין השונות על ידי שימוש בקונדום.

q

כמו כל מחלה, גם כאשר מדובר במחלות מין, ישנן מחלות מסוכנות וקשות וישנן מחלות אשר ניתן לפתור בעזרת טיפול קל. מחלות מין הן מחלות אשר מועברות במהלך מגע פיזי וקיום יחסי מין. ישנם סיבוכים אפשריים המתפתחים בעקבות מחלות המין השונות, ברובן בקרב הנשים.

קיום יחסי מין בלתי מוגנים עלולים לחשוף אתכם למחלות המין השונות ומגבירים משמעותית את הסיכון להדיבקות. כמו כן, גם קיום יחסי מין עם פרטנרים מרובים עלול להגדיל את הסיכויים להידבקות.

יש לציין כי ישנן מחלות רבות ללא תופעות לוואי, או בעלות תופעות לוואי שקטות, ישנן גם כאלו שדוגרות לפני שתופעות הלוואי מתפרצות. ולכן, גם אם לא ידוע לכם ולפרטנר שלכם על קיומה של מחלה, או על תופעה המעוררת חשד. בכל זאת מומלץ להשתמש בקונדום על מנת למזער את סיכוני ההדבקה. כמו כן, מומלץ לבצע אחת לתקופה, בדיקה שגרתית אצל רופאת הנשים על מנת לבדוק ולשלול המצאות מחלות המין השונות.

סוגי מחלות מין קיימות

מחלת הזיבה
מחלת הזיבה (gonorrhea), נחשבת למחלה מדבקת מאוד, מורגשת בכאבי הבטן, בצריבה במתן שתן ובהפרשות מאיברי המין.
הסיבוכים האפשריים: פגיעה בפריון, חסימת החצוצרות, מורסה באגן.
אופן הטיפול: טיפול אנטיביוטי באמצעות תרופה, המגובה גם בזריקה אנטיביוטית.

הרפס באיבר המין
ההרפס, הוא בעצם זיהום אשר מופיע בדמות שלפוחיות באזור איבר המין, ההפרס הינו בעל סכנת הדבקה גבוהה.
אופן הטיפול: לא ניתן לטפל בשורש הבעיה, אך ניתן להקל על התופעות והסימפטומים באמצעות משחות וקרמים שונים.

מחלות מין

עגבת
עגבת מופיעה בדמות פצע על איבר המין, בשנים האחרונה חלה עליה בשיעור ההידבקות במחלה זו בישראל.
הסיבוכים האפשריים: פגיעה מוחית. פגיעה בעובר ובילוד במקרה של הידבקות אישה בהריון.
אופן הטיפול: משחה מסוג פנצילין.

איידס
מחלת האיידס (HIV), היא מחלה מסוכנת וקשה מאוד, בעלת שיעור הידבקות של מאות נדבקים בשנה. מחלה זו מדבקת לא רק בקיום יחסי מין, גם במגע עם דם מזוהם של חולה במחלה.
הסיבוכים האפשריים: פגיעה קשה במערכת החיסונית.
אופן הטיפול: למחלה זו טרם נמצאה תרופה.

טריכומונס
מחלה בעלת תופעות לוואי בדמות צריבה ואי נעימות בעת מתן שתן ובהפרשות מהנרתיק. אצל גברים לרוב מדובר במחלת מין ללא תופעות לוואי.
אופן הטיפול: נטילת כדורים בצורת טבליות מסוג פוטוציד