מחלות מין אצל גברים

בנות,גברים כנשים יכולים להידבק במחלות מין. המחלות השכיחות הן: כלמידיה, זיבה, הרפס באברי המין ופפילומה, וזה יכול לקרות בכל גיל, גם בגיל מבוגר.

חלק מהמחלות הללו הן אסימפטומטיות, משמע, אין להן, לפחות בהתחלה, תסמינים.

ובכל זאת, אם כן יש סימנים מוקדמים, הם כוללים פצעים באברי המין (כמו במחלת הרפס או קונדילומות כתוצאה מהידבקות בווירוס הפפילומה), דלקות בשתן והפרשות מהפין (כמו בכלמידיה).

הבשורה המשמחת היא שלרוב המחלות יש טיפול שיכול למגר את המחלה, למרות שניתן להידבק בה שנית.

ממשיכים?

מהם הסימנים השכיחים שיכולים להצביע כי הגבר שלך נדבק במחלת מין?

אצל גברים ישנם 3 מאפיינים בולטים שיכולים להתריע שאולי נדבקו במחלת מין:

⇐ פצעים או נגעים באזור אבר המין (פצעים אלה יכולים להפוך לכיבים ולהזדהם).

⇐ דלקות בשופכה (דלקת השתן או הפרשות מהאיבר).

⇐ תסמינים בכל הגוף כמו פריחה או דלקות פרקים (חלק מהמחלות גורמות לדלקות שיכולות להתפשט בכל הגוף).

איך גברים נדבקים במחלות מין?

כמו שכולם יכולים להידבק, במהלך מגע מיני לרוב דרך נוזלי גוף. וכמו רוב המחלות הללו, ניתן לטפל בהן בעזרת אנטיביוטיקה (אמרנו רוב מכיוון שלא לכולן יש טיפול) חלק מהמחלות עלולות לגרום לתסמינים בולטים, בעוד שאחרות עשויות לא לגרום לתסמינים כלל, וכאן טמונה הסכנה, שכן לפעמים אותו אדם מפיץ את הזיהום לאחרים בלא ידיעתו (או ידיעתנו).

מחלות מין אצל גברים

האם יש קבוצות גברים שבסיכון גדול יותר מאחרים?

כל מי מקיים פעילות מינית נמצא בסיכון ללקות במחלות מין.

הדרך היחידה לא להימצא בסיכון היא על-ידי הימנעות מפעילות מינית באופן מלא. השימוש באמצעי מניעה, ובדגש על קונדומים בכל מגע מיני יכול להפחית במידה ניכרת את הסיכוי להידבק במחלות STD רבות, אך אף שיטה אינה בטוחה לחלוטין.

אז בואו ונעבור בקצרה על ה"כוכבות הראשיות" של מחלות המין בגברים:

1. כלמידיהכלמידיה נגרמת מזיהום חיידקי ונפוצה מאוד בקרב צעירים. גברים ונשים כאחד יכולים להידבק, ורבים מהנדבקים הם אסימפטומטים, זאת אומרת, ללא כל תסמינים, לפחות בהתחלה.כאשר התסמינים כן מגיעים, אצל הגברים זה יהיה לרוב בדלקות בשתן.

הטיפול יהיה באמצעות אנטיביוטיקה. יש חובה ליידע את בני הזוג הקודמים אם אותו אדם נחשף למחלה כדי שיוכלו להיבדק ולטפל במידה ונדבקו. וכן, אפשר להידבק במחלה בשנית.

2. זיבה– גם פה מדובר בזיהום חיידקי שלא תמיד גורם לתסמינים ויכול להישאר תקופה מסויימת ללא אבחנה.

אצל גברים יגרום לדלקות בשתן והפרשות משופכה. זיבה יכולה לגרום גם לזיהום באזור פי הטבעת ובגרון. בנוסף, יכולה גם לגרום לתסמינים כמו פריחה וכאבי פרקים. הטיפול יהיה באמצעות מתן אנטיביוטיקה. ולעיתים, יינתן גם טיפול לכלמידיה, שכן ישנה שכיחות ל-2 המחלות להופיע יחדיו.

3. HIV– אחת ממחלות המין שאין לה עוד מרפא, ועם השנים המערכת החיסונית הולכת ונהרסת. אין תסמינים ברורים למחלה, אולם יש אנשים שמפתחים חום ומחלה שמזכירה את מחלת השפעת כשבועיים עד ארבעה שבועות לאחר שהם נדבקו בנגיף. ברגע שישנו דיכוי חיסוני, עלולים להתפתח סיבוכים רציניים כמו זיהומים ומחלות קשות אחרות. קיימות מספר רב של תרופות המסייעות לאנשים עם המחלה לנהל אורך חיים שגרתי ולעכב את התקדמות המחלה.

4. קונדילומות ווירוס הפפילומה– אולי מחלת המין השכיחה ביותר כיום ברוב מדינות העולם. קיימים סוגים שונים של זנים לוירוס הפפילומה, כאשר חלקם גורמים ליבלות, וישנם סוגים שיכולים לגרום להופעת תאים טרום וסרטניים, בעיקר בקרב הנשים, כאשר סרטן צוואר הרחם הוא השכיח ביותר. הערכה היא שכ70%-80% מכלל אלו שפעילים מינית יחשפו לווירוס במהלך חייהם, אך רק מעטים יפתחו קונדילומות. אצל גברים, סטרייטים או לא סטרייטים, הקונדילומות יכולות להתחיל ולהתפשט בכל המפשעה, לרוב תתחלנה בפי הטבעת או באיבר המין והאשכים. הטיפול בקונדילומות במידה ולא נעלמות מעצמן הוא עצמאי, תרחיפים או משחות, או אצל הרופא, לייזר, מחט חשמלית או חנקן.

האם אפשר להימנע מהידבקות (או הדבקה של בני הזוג) במחלות מין

כן, אמנם לא באופן מוחלט, אך שימוש באמצעי מניעה, בדגש על קונדומים מגן מפני הדבקה והידבקות במחלות מין רבות. ברוב המקרים, ההדבקה עלולה להתקיים באזורים שאינם מכוסים על ידי הקונדום. כמו-כן, הגבלת הפרטנרים המינים עוזרת להפחית את ההיחשפות לזיהומים. ואולי הדבר הכי נכון הוא לעשות בדיקות תקופתיות למחלות מין כדי לשמור גם על עצמכם, וגם על בני-זוגכם.

הרבה בריאות.