כאבים ביחסי מין אצל נשים מבוגרות

תופעת הכאבים בעת קיום יחסי מין אינה נחלתן של נשים מבוגרות בלבד. אחת מכל שש נשים סובלת מתופעה זו. מה הסיבות לתופעה? מה מייחד כאבים בעת קיום יחסי מין אצל נשים מבוגרות, ומה ניתן לעשות על מנת להקל על הכאבים? כל המידע בעמוד שלפניכם

כאבים ביחסי מין אצל נשים באופן כללי

תופעת הכאבים בזמן קיום יחסי מין רווחת אצל נשים רבות וניתן לחלק את קבוצות הגיל לשלושה עיקריים: נערות ונשים צעירות, נשים לאחר לידה, ונשים מבוגרות יותר אשר סובלות מחוסר איזון הורמונלי, לאחר הפסקת המחזור החודשי.

באופן כללי סוגי הכאבים נחלקים לשניים: כאב אשר נוגע לשלב הראשוני של החדירה, וכאב אשר נוגע לשלב עמוק יותר של החדירה. הכאבים באים לידי ביטוי בתחושת צריבה וקושי במתן שתן, גם מספר ימים לאחר האקט עצמו.

כאבים ביחסי מין אצל נשים מבוגרות – צניחת רצפת אגן

אחד הגורמים הראשיים לכאבים ביחסי מין אצל נשים מבוגרות הוא צניחת רצפת האגן. תופעה זו מתרחשת בעקבות לידות והיחלשות של השרירים והרקמות באיזור רצפת האגן. סיבות נוספות אשר עשויות להביא לצניחה של רצפת האגן, מה שבהחלט עשוי לגרום לכאבים בעת קיום יחסי מין, הוא עודף משקל, גנטיקה, ואף נשיאת משקל כבד במשך תקופה ארוכה, דבר אשר פוגע ברקמות רצפת האגן ומזיק להן.

הסימפטומים אגב, אינם נוגעים רק לקיום יחסי מין, אלא יכולים לבוא לידי ביטוי גם בזיהום בדרכי השתן, קושי במתן שתן, קושי בהליכה, וכאמור גם קושי בקיום יחסי מין.

הפסקת המחזור אצל אישה מבוגרת

גורם נוסף לכאבים ביחסי מין אצל נשים מבוגרות הוא השינוי ההורמונאלי אשר חווה האישה לאחר הפסקת המחזור החודשי. המחזור החודשי אינו נפסק ברגע, זהו תהליך אשר אורך כמספר שנים ברוב המקרים, באופן הדרגתי. תקופת גיל המעבר מאופיינת בשינויים הורמונאליים רבים אשר באים לידי ביטוי בתסמינים שונים, אחד מהם יכול להיות כאבים בעת קיום יחסי מין.

גורמים פיזיולוגיים ונפשיים לכאבים בעת קיום יחסי מין

כפי שחילקנו בתחילת המאמר את סוגי הכאבים לשניים (חדירה שטחית, חדירה עמוקה), כך גם נבחין בין הגורמים לסוגי הכאבים.

גורמים לכאבים בתחילת החדירה / חדירה שטחית – מבחינה פיזיולוגית, האישה עשויה לחודש כאבים בעת קיום יחסי מין, כתוצאה מדלקת בנרתיק, רגישות בעור שבפתח הנרתיק, ואלרגיה לחומרי סיכוך שונים, לסבונים וכו'.

חשוב לציין שישנם גם גורמים נפשיים אשר עשויים להשפיע על האישה בעת קיום יחסי מין ולגרום לכאבים, כגון כיווץ שרירי הנרתיק בשל חשש מהחדירה. פעולה זו גורמת לחסימה לא רצונית של פתח הנרתיק ובהחלט עשויה לגרום לכאבים. כשמדובר בנשים מבוגרות, וגיל המעבר או לאחריו מאופיין בירידה בחשק המיני, עוררות מינית ירודה אשר מתאפיינת ביובש בנרתיק, בהחלט עשויה לגרום לכאבים בעת קיום יחסי מין.

גורמים לכאבים בהמשך החדירה – במקרה הזה עשויים להיות גורמים שונים כגון מבנה הרחם, דלקת באגן, ציסטות בשחלות, ותופעה נוספת שכדאי להרחיב עליה – אנדומטריוזיס.

מה זה אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס היא מחלקה כרונית ודלקתית, בה תאים אשר דומים לתאים של רירית הרחם, גדלים מחוץ לרחם. מחלה זו אינה שכיחה לנשים מבוגרות בלבד, אלא לכלל הנשים, ואך שכיחה יותר אצל נשים בגילאי 20-40. המחלה גוררת עימה כאבי מחזור קשים וכאבים בקיום יחסי מין ואחריהם. אנדומטריוזיס עשויה להופיע גם אצל נשים מבוגרות ובאמצעות סריקת האיברים הפנימיים באיזור הבטן והאגן, ניתן לבצע אבחון מקצועי. ישנם מספר פתרונות לטיפול במחלה, כגון טיפול תרופתי, ניתוח וטיפול הורמונלי.

בכל מקרה בו את חוששת כי הינך סובלת ממחלה זו, בעקבות תסמינים אשר מאפיינים את המחלה, עלייך ליצור קשר עם רופא נשים מקצועי, אשר יוכל לאבחן את המחלה או להפנות אותך למומחה למחלה ולאבחונה.

למידע נוסף על אנדומטריוזיס, קראי

אבחון תופעת הכאבים בעת קיום יחסי מין אצל נשים מבוגרות  

אומנם תופעת הכאבים בעת קיום יחסי מין היא די שכיחה, כפי שציינו בהתחלה אך אין זה אומר שיש לקבלה כמו שהיא ולא לטפל בה. השינויים ההורמונאליים אשר חווה אישה בגיל מבוגר עשויים בהחלט להשפיע על טיב יחסי המין, ואין שום טעם וסיבה לסבול או לפגוע באיכות החיים.

שלב האבחון של הכאבים נעשה על ידי רופא גניקולוג אשר עשוי לבצע בדיקה גופנית, בדיקות מעבדה ובדיקות נוספות על מנת לאבחן את התופעה.

כיצד ניתן לטפל בתופעה?

הטיפול בתופעה נעשה בהתאם לאבחנה. כאשר מדובר ברקע נפשי כלשהו אשר משפיע על האישה ומגביל אותה להיפתח וכתוצאה מכך גם איזור אברי המין סובל מיובש וחוסר רטיבות, הטיפול עשוי להיות טיפול הורמונאלי, כמו גם טיפול רגשי או זוגי על מנת להגיע לשורש הדברים ולטפל בהם.

תגובה אשר גורמת לכיווץ השרירים בעת החדירה גם כן נוגעת לטיפול רגשי, אך כדאי לשלב אותה גם עם טיפולים פיזיולוגיים ופיזיותרפיים של רצפת האגן.

באופן כללי, בהתאם לסימפטומים של התופעה, יוכל הרופא להתאים את הטיפול הנדרש, החל מטיפול תרופתי, הורמונאלי, רגשי וזוגי, לאחר אבחנה מקצועית.

לעוד מידע, הכנסי לאתר לגיל השלישי, https://4seniors.co.il/