חצבת- מה צריך לדעת

מחלת החצבת יכולה להיות קטלנית. גם ברמות החומרה הנמוכות שלה מדובר במחלה שאינה נעימה, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בסיבוכים ובסיכונים הכרוכים בה. מרבית האוכלוסייה מתחסנת מפני המחלה כבר מגיל צעיר מאוד ולכן אחוזי ההדבקה נמוכים יחסית לעובדה שאדם שאינו מחוסן ונחשף לחולה חצבת עומד תחת שיעור הידבקות של מעל 90 אחוזים.

*מאמר זה אינו נכתב על ידי רופא

החצבת הינה מחלה זיהומית מדבקת מאוד, תופעות הלוואי שלה לא נעימות, מלוות בחום ובפריחה בכל הגוף וחשיפה לסיבוכים קשים. ניתן למזער משמעותית את הסיכוי להידבקות במחלת החצבת על ידי 2 מנות חיסון אשר ניתן לקבל בגיל ילדות והן מגינות על המחוסנים במשך עשרות שנים קדימה.

מחלת החצבת המאופיינת על ידי פריחה, הינה מחלה זיהומית נגיפית חריפה ומדבקת מאוד. סיבוכי המחלה קשים מאוד, מסוכנים מאוד ואף מסכנים חיי אדם ועלולים לגרום למוות. התחסנות מפני חצבת ממזערת באופן משמעותי את הסיכון להידבקות, כאשר אחוזי הסיכונים להידבקות ללא חיסון ובעת חשיפה לחולה חצבת עומדים על למעלה מ 90 אחוזים!

הגורמים וצורת ההידבקות

החצבת הינה מחלה בעלי סיכויי הידבקות גבוהים מאוד העומדים על למעלה מ 90 אחוזים. מדובר במחלה זיהומית אשר עלולה לפתח תסמינים חריפים ומסוכנים.
כיצד נדבקים בחצבת? דרך מגע ישיר, דרך הפרשות נשימתיות בדמות נזלת או ליחה, דרך העברה בעיטוש או בשיעול המפזר את הנגיף באוויר וגם בזמן שהות ממושכת עם חולה חצבת באותו חדר.

המחלה דוגרת בגוף בין מספר ימים ועד לשלושה שבועות מעת חשיפה לנגיף ועד להתפתחתו התסמינים אשר מופיעים לאחר מכן. תסמיני מחלת החצבת יבואו לידי ביטוי בחום, שיעול, אדמומיות בעיניים, פריחה אדומה בעור המתפשטת על כל הגוף כולל על הגפיים, על הצוואר ועל עור הפנים ואף בתוך חלל הפה והעפעפיים, לעיתים הפריחה מתגבשת לכדי כתמים אדומים גדולים הנפרסים על חלקי הגוף.

סיבוכי המחלה השונים והסיכונים הכרוכים בהם

מחלת החצבת חושפת את החולה לסכנה הבאה לידי ביטוי בסיבוכים מסוכנים אשר יכולים אף לעלות בחיי אדם. הסיבוכים הם בדרכי הנשימה ובמערכת העיכול, בדמות דלקות אזניים, דלקות בקרניות העיניים ואף דלקות מוח מסוכנות מאוד.

הסיכון הגבוה לסיבוכים האפשריים קיים בעיקר אצל ילדים עד גיל חמש. כאשר הנתון המדאיג הוא שאחד ל-1,000 ילדים אשר חלו במחלת החצבת נמצא תחת איום ממשי על חייו בעקבות סיבוכי המחלה.

הימנעות מהידבקות, החיסון ויעילות החיסון

החיסון נגד חצבת מגיע ב-2 מנות ומגן לעשרות שנים הבאות. את החיסון הראשון מקבלים בגיל שנה, ואילו את החיסון השני מקבלים בכיתה א'.

החיסון יעיל מאוד ובטוח, מגן בכ-97% מהמקרים. גם במקרים הבודדים מבין 3 האחוזים אשר כן יחלו למרות קבלת החיסון, מחלת החצבת תבוא לידי ביטוי אצלם ככל הנראה ברמת חומרה נמוכה מאוד ביחס לאלו שאינם קיבלו את החיסון המונע.