איך מרגישה הפלה טבעית?

הפלה טבעית היא אירוע מצער, אך מסתבר שמדובר בתופעה שכיחה למדי: נשים רבות עוברות הפלה טבעית בשליש הראשון של ההיריון, ולמרות שמדובר באובדן לא פשוט – אחריו נוצר לרוב הריון תקין. בשל השכיחות של הפלה מהסוג הזה, חשוב להכיר את הסימנים לה, ולדעת בדיוק מה לעשות במקרה שבו יש חשש להפלה טבעית.

מהי הפלה טבעית?

ההערכה היא שכ-50% מההריונות מסתיימים בשבועות 4-20 בתהליך של הפלה עצמונית (ספונטנית). מומחים מעריכים שהריונות רבים מסתיימים בהפלה, אך מפני שהיא מתרחשת במהלך שבועיים לאחר הביוץ – חלק ניכר מהנשים כלל לא מודעות לכך שהן בהיריון, וסיום ההיריון מרגיש כמו מחזור לכל דבר.

הסיבות להפלה טבעית משתנות מאישה לאישה, ואחת הסיבות המרכזיות להפלה מהסוג הזה היא בעיה כרומוזומלית של העובר. כתוצאה מכך, העובר אינו מתפתח כמו שצריך ומופל. במקרים שבהם יש ריבוי של הפלות טבעיות, יש לבצע בדיקות ולבחון מה גורם לדחייה של עוברים.

הפלות טבעיות: סוגים וסיווגים

ישנם מספר סוגים של הפלה טבעית, והם נחלקים לפי אופיים:

  1. הפלה נדחית – הפלה טבעית שבה שק ההיריון אינו יוצא מהגוף, למרות שההיריון פסק.
  2. הפלה מאיימת – מדובר בעיקר בחשש להפלה המתבטא בהתכווצויות בבטן וגימום ואגינלי.
  3. הפלה בלתי נמנעת – הפלה טבעית שמתרחשת לפני תום השבוע ה-20 להיריון. במקרים הללו, צוואר הרחם נפתח ומתרחשת יציאה של תוכן ההיריון.
  4. הפלה חלקית – מצב שבו תוכן ההיריון אינו יוצא בשלמותו מהרחם. במקרים הללו, חשוב להוציא את תוכן ההיריון באמצעות כדורים או גרידה תחת הרדמה מלאה.

מהם הסימנים להפלה טבעית?

הסימן הברור ביותר להתרחשות של הפלה טבעית הוא דימום ואגינלי. אולם, לא כל דימום במהלך השליש הראשון להיריון מעיד על כך שהתרחשה הפלה טבעית; דימומים בשלב הזה במהלך ההיריון הם שכיחים יחסית ולאו דווקא מעידים על הפסקת היריון ספונטנית.

כאשר הדימום מלווה בתסמינים הבאים, חשוב לפנות אל רופא נשים ולבדוק את מהלך ההיריון:

  • כאבים בגב התחתון
  • כאבים כמו בזמן הווסת
  • הפרשות לא רגילות בכמות גדולה
  • התכווצות וכאבים בבטן התחתונה
  • דימום שהולכים וגוברים
  • תסמיני הריון, כמו בחילות, עייפות, רגישות/גודש בשדיים, ועוד

בכל מקרה, אם את חווה דימום במהלך ההיריון ורוצה לבחון שהכל תקין, תוכלי לפנות אל רופא הנשים שלך, גם אם אין תופעות נוספות. על מנת לבדוק את התפתחות ההיריון ולבחון אם אכן התרחשה הפלה, רופא הנשים שלך יבצע בדיקת אולטרסאונד. במהלך הבדיקה הזו, הרופא יוכל לבדוק את תוכן שק ההיריון ואת מצב העובר.

הפלה טבעית

כדי לבחון באופן מקיף את המצב, תתבצע גם בדיקת רמת הבטא של ההיריון (beta-HCG). הרמה של החלבון הזה עולה באופן טבעי במהלך הריונות, אך אם התרחשה הפלה, רמות הבטא יהיו במגמת ירידה.

למרות השכיחות של הפלה טבעית, מדובר באירוע לא פשוט, בייחוד עבור נשים שמעוניינות להביא ילד לעולם. למרבה השמחה, במרבית המקרים, ההיריון שמתרחש לאחר הפלה טבעית מסתיים בלידה בריאה, אך אם זה לא כך – חשוב לפנות אל רופא נשים ולבצע בדיקות מקיפות שיגלו לך האם יש בעיה שמונעת ממך לשאת הריון עד תומו.

במידה ואת חוששת שעברת הפלה טבעית או הינך מעוניינת לקבל מידע נוסף בנושא, וייעוץ מרופא נשים מומחה, אנו מזמינים אותך לפנות למרפאתו של ד"ר גיא גוטמן.