בעיות פוריות אצל הגבר

אחד המיתוסים הנפוצים (והמאוד לא נכונים), בחברה המערבית הינה העובדה שרוב בעיות הפוריות אצל זוגות נובעת מבעיה אצל האישה. ישנן מספר סיבות להתפתחותה של תיאוריה זו, הסיבות מתחלקות לסיבות אישיות ולסיבות סביבתיות.

רוב הטיפולים לבעיות הפוריות נעשים על האישה, לקיחת הורמונים, הזרקת זרע, הפריה חוץ גופית ועוד. לכן, קל לחשוב שגם רוב הבעיות מגיעות מהן. נוסף לכך, ולמרות מהפכות הפמיניזם שהתרחשו בעשורים האחרונים, מעמד האישה עד היום נחשב לנמוך יותר וישנם בעלי תפקידים רבים שהם גברים.

האמת שמאחורי המיתוס

האמת היא שהסיבות לאי פוריות אצל זוגות מתחלקים שווה בשווה בין הגבר לאישה, בשליש מהמקרים מדובר על בעיה שמקורה אצל האישה, בשליש נוסף מהמקרים מדובר על בעיה הקשורה בגבר ובשליש שנותר מדובר על שילוב של בעיות אצל האישה ואצל הגבר.

בכ-90% ממקרי אי הפוריות מצליחים לאתר את מקור הבעיה. ב-10% הנותרים הסיבות נותרות לא ידועות.

מהי בעיית פוריות אצל גברים?

התשובה לשאלה מהי בעיית פוריות ישנן שתי תשובות המתייחסות לשני היבטים של הפרעה זו. ההיבט הראשון קשור להגדרה הרשמית לבעיות פוריות. על פי ההגדרה הרשמית, זוג אשר מקיים יחסי מין באופן סדיר, ללא אמצעי מניעה, לאורך שנה שלמה ואינו מצליח להיכנס להריון, סובל מבעיות פוריות. גם במקרה של ההגדרה היבשה הזו, מדובר רק בהמלצה לגבי זמן תחילת הבירורים (שימו לב שלפי גיל האישה וההיסטוריה המשפחתית זמן זה עשוי להתקצר).

ההיבט השני מדבר על הסיבה לבעיות הפוריות אצל גברים. לבעיות אלו כמו לכל הפרעה רפואית ישנן סיבות שונות, חלקן קשורות בפגמים מולדים, חלקן קשורות בהיבטים סביבתיים וחלקן נובעות מהיבטים נרכשים.

סיבות מולדות לאי פוריות אצל גברים

ישנן סיבות מולדות רבות לאי פוריות, הן קשורות בהפרעות גנטיות, מבניות או מטבוליות אשר איתן הגבר נולד.

הפרעות מטבוליות הפוגעות בפריון הגבר קשורות בהפרשת הורמונים לא תקינה (כמויות גדולות או קטנות מדי של הורמוני מין עשויות לגרור בעיות פוריות).

נוסף להפרעות מטבוליות קיימות גם הפרעות מבניות. בתוך הפרעות אלו נכללות הפרעות במיקום האשכים, חסימות בצינורות הזרע וכן שפיכה בכיוון ההפוך. מיקום לא תקין של האשכים נגרם בתקופת העוברות של הגבר. האשכים נוצרים אצל העובר באזור חלל הבטן, לאורך תהליך ההתפתחות של העובר, האשכים אמורים לרדת מהבטן אל שק האשכים. הפרעות שונות בתהליך זה עשויות להוביל לתופעה המוגדרת בתור אשך טמיר ומתארת מצב בו האשכים אינם ממוקמים במקום התקין שלהם. הפרעה זו עשויה להוביל לפגיעה ביכולת לייצר זרע תקין.

שפיכה בכיוון הפוך, נגמרת מפגיעה מבנית הגורמת לפליטה של הזרע אל תוך שלפוחית השתן במקום איבר המין. הפרעה זו יכולה להגרם גם ממחלות ותרופות שונות.

הפרעה מולדת נוספת הינה יצירה של נוגדנים כנגד תאי הזרע. במצב זה, מערכת החיסון תוקפת את תאי הזרע והורגת אותם.

הפרעות נרכשות

בתוך קבוצה זו ניתן להכליל מגוון רחב מאוד של סיבות הגורמות לבעיות פוריות. בתוך כך ניתן להכליל גידולים במערכת הרבייה או בבלוטות הקשורות לייצור הורמונים המבצעים תפקידים חשובים בתהליך ייצור הזרע.

הפרעה נרכשת נוספת נקראת וריקוצלה, מדובר על נפחיות של וריד באשך. נפיחות זו גוררת עלייה בטמפרטורות באוזר האשך. טמפרטורה גבוהה מדי עלולה לגרום לפגיעה באיכות הזרע.

זיהומים שונים במערכת הרבייה עלולים גם הם לגרום לפגיעה באיכות הזרע. כמו כן, השמנת יתר גם היא עשויה לפגוע באיכות הזרע.

סיבות סביבתיות

ההגדרה של סיבות סביבתיות היא רחבה ויש כאלו שלא יסכימו עם החלוקה בינה לבין הפרעות נרכשות, מה שחשוב לזכור שבחלק מהמקרים מסיבות סביבתיות ניתן להימנע.

הסיבות הסביבתיות העיקריות הינן עישון, צריכת סמים וצריכה מופרזת של אלכוהול, לבישה של מכנסיים הדוקים, שימוש בסאונה ובג'קוזי, ישיבה ממושכת ורכיבה ממושכת על אופניים.

שימו לב, גם במידה ונשלחתם לבדיקות פוריות, אין הדבר אומר שבוודאות לא תוכלו להיכנס להריון. בחלק מהמקרים זוגות נכנסים להריון באופן ספונטני ובחלק מהמקרים מבוצעים טיפולים שונים אשר מאפשרים את קיומו של ההריון.