בדיקה שגרתית אצל רופא הנשים

ביקורים שגרתיים למניעה, לבדיקה ולטיפול. בדיקות גניקולוגיות שגרתיות הן חשובות ואף הכרחיות, הן יכולות למנוע מחלות קשות, סיבוכים אכזריים ועוד. השאלה הנשאלת היא – החל ממתי צריך להקפיד על תדירות ביקורים ואחת לכמה זמן מומלץ לגשת לבדיקת גניקולוג? מה הוא בודק שם? ומה אנחנו עלולים לגלות?

נשים רבות, אשר מטופלות במשך מספר רב של שנים אצל הגניקולוג, נוטות להקל ראש עם כל הכרוך בבדיקות גניקולוג שונות. בדיקות אלו אמורות להוות טיפול מונע למחלות מין שונות וכוללות בדיקות פאפ ובדיקות לגילוי תאים טרום סרטניים בצוואר הרחם ובעיות נוספות

למי מומלץ להיבדק ובאיזו תדירות

ההמלצה היא להיבדק בבדיקה שגרתית אחת לחצי שנה. הבדיקה השגרתית מתבצעת במרפאת הגניקולוג ונועדה לגלות ציסטות, פצעים, יבלות ולעיתים כוללת בדיקת צוואר הרחם.

את הבדיקה הגניקולוגית יש לבצע החל מזמן תחילת קיום יחסי המין ועד לגיל 50. כאשר היא מלווה בבדיקות שגרתיות נוספות אחת לתקופה (משך התקופה בהתאם לסוג הבדיקה), ההמלצה לסדרת הבדיקות השונות משתנה בין טווחי הגילאים השונים. מומלץ להתייעץ על כך עם רופא הנשים בעת המפגש.

בדיקה אצל רופא הנשים

מה בודקים בבדיקות השגרתיות אצל רופא הנשים

כפי שכבר ציינו, מטרת הבדיקה היא איתור יבלות, פצעים, גידולים, גושים, תאים סרטניים ועוד.
הבדיקות השגרתיות יכללו בדיקות שונות, כל אחת בתדירות שלה על פי המלצת הרופא:
בדיקות שד אשר נועדו לשלול שינויים וגושים בשדיים, בדיקות גניקולוגיות לאיתור מומים, ציסטות, יבלות ועוד, בדיקות שתן לשלילת מחלות מין ובדיקת פאפ לאיתור מוקדם של תאים טרום-ממאירים.

מרבית הבדיקות אשר ציינו, מומלצות כבדיקות שגרתיות אחת לתקופה, כאשר סל הבדיקות המומלצות משתנה בטווחי הגילאים השונים. בכל מקרה, רצוי לבקר אצל רופא הנשים החל מתחילת קיום יחסי מין ועד גיל 50, למטרת בדיקה גניקולוגית והמלצה והפניה בנוגע לבדיקות האחרות והנוספות.

מפגשים בתדירות גבוהה

כאשר עלו בעקבות אחת הבדיקות השגרתיות, ממצאים אשר מצריכים מעקב, בדיקה נוספת, או המשך טיפול – מומלץ לבקר במרפאה לעיתים קרובות יותר. גם כאשר מדובר במקרה אשר טופל כבר, כדאי ומומלץ לבצע מעקב תדיר.

ישנם מקרים בהם נשים מרגישות צורך להגיע לרופא הנשים בבהילות לבדיקה וזאת בעקבות תופעות לוואי שונות, כמובן שבמקרים אלו אין להישאר אדישות ומומלץ לקבוע תור לבדיקה בהקדם האפשרי. מדובר במקרים כמו דימום שאינו בזמן, הופעות יבלות או נגעים שונים, תחושות אי נעימות וכאבים חדים, הפרשות מהפטמה וכל דבר אשר מעלה את החשד שמשהו אינו תקין.

מתי להגיע לרופא הנשים לראשונה?

דיברנו עד כה על נשים אשר מקיימות יחסי מין, אך במידה ואינך מקיימת יחסי מין, בכל זאת מומלץ  מומלץ להגיע לרופא לבדיקה חיצונית ולהתייעצות כבר בסביבות גיל 14 ולקבל ממנו המלצה על המשך תדירות הביקורים והבדיקות. כמו כן, במידה ואת סובלת ממחזור לא יציב ושאינו סדיר, מומלץ להגיע לרופא הנשים על מנת לקבל מרשם לגלולות אשר יטפלו בסדירות המחזור.

קראי עוד, איך לבחור רופא נשים טוב.