אימפוטנציה- זה קורה, תרגעו…

אימפוטנציה היא בעיה שכיחה בקרב גברים המאופיינת בחוסר יכולת עקבית לקבל זקפה המספיקה לקיום יחסי מין או חוסר יכולת להגיע לשפיכה, או שניהם. אימפוטנציה יכולה להשתנות בין אם זה כרוך בחוסר יכולת מוחלט להגיע לזקפה או שפיכה, יכולת לא עקבית לעשות זאת או נטייה לקבל  זקפה לזמן קצר מאוד. בנוסף, הסיכון לאימפוטנציה עולה עם הגיל. מחקר שנעשה בנושא הראה כי השיעור לאימפוטנציה גבוה פי ארבעה בקרב גברים בשנות ה -60 לחייהם בהשוואה לאנשים בשנות ה -40 לחייהם.

5 סיבות לאימפוטנציה אצל גברים:

  • מחלות אנדוקריניות- המערכת האנדוקרינית של הגוף מייצרת הורמונים המווסתים את חילוף החומרים, התפקוד המיני, הרבייה, מצב הרוח ועוד ועוד. סוכרת היא דוגמא למחלה אנדוקרינית שיכולה לגרום לך לחוות אימפוטנציה. אחד הסיבוכים הקשורים לסוכרת כרונית הוא השפעה על תחושות הפין. סיבוכים אחרים הקשורים לסוכרת כוללים פגיעה בזרימת הדם ורמות ההורמונים. שני הגורמים הללו יכולים לתרום לאימפוטנציה.
  • הפרעות נוירולוגיות ועצביות- מספר מצבים נוירולוגיים יכולים להגביר את הסיכון לאימפוטנציה. תנאי עצב משפיעים על יכולת המוח לתקשר עם מערכת הרבייה. וזה יכול לגרום לאי הגעה לזקפה. מחלות הגורמות להפרעות ניורולוגיות לדוגמא: אלצהיימר, פרקינסון וכו'.
  • נטילת תרופות- נטילת תרופות מסוימות יכולה להשפיע על זרימת הדם, מה שעלול להוביל לאימפוטנציה. למען הסר ספק, אסור להפסיק ליטול תרופות ללא אישור הרופא שלך, אפילו אם ידוע שהוא גורם לאימפוטנציה. דוגמאות לתרופות הידועות כגורמות לאימפוטנציה כוללות: חוסמי אלפא אדרנרגיים, כולל טמסולוזין (פלומקס). חוסמי בטא, כגון קרוודילול (קורג) ומטרופולול (לופרסור), תרופות ממשפחת הSSRI וכו'
  • מחלות הקשורות ללב- מצבים המשפיעים על הלב ויכולתו לשאוב דם היטב עלולים לגרום לאימפוטנציה. בלי מספיק זרימת דם לפין, אינך יכול להשיג זקפה. לדוגמא: טרשת עורקים, מצב הגורם לסתימת כלי הדם שעלול לגרום לאימפוטנציה. בנוסף כולסטרול גבוה ויתר לחץ דם גם הם לסיכון מוגבר לאימפוטנציה.
  • גורמי אורח חיים והפרעות רגשיות- כדי להגיע לזקפה, תחילה עליך לעבור את מה שמכונה שלב התרגשות. שלב זה יכול להגיע כתגובה רגשית. אם יש לך הפרעה רגשית, דבר זה ישפיע על היכולת שלך להתרגש מינית.

דיכאון וחרדה קשורים לעלייה בסיכון לאימפוטנציה. דיכאון הוא תחושה של עצב, אובדן תקווה או חוסר אונים. עייפות הקשורה לדיכאון יכולה גם לגרום לאימפוטנציה. בנוסף חרדת ביצוע יכולה גם היא גורם סיכון לאימפוטנציה. אם לא הצלחת להגיע לזקפה בעבר, אתה עלול לחשוש שלא תוכל להגיע לזקפה בעתיד.

 

, אימפוטנציה היא תוצר של מגוון רחב של בעיות הקשורות למצב הפיזיולוגי של איבר המין הזכרי. ניתן לקבל אימפוטנציה גם בעקבות מצב נפשי מעורער או מצב בריאותי מעורער וככל שאתה מתגבר הסיכוי לאימפוטנציה גדל.